Nasze publikacje

LIDIA POTYKANOWCZ-SUDA, MARCIN WESTPHAL
ŚLADAMI LUDZI MORZA
JAN STANKIEWICZ – KAPITAN ŻEGLUGI WIELKIEJ

Liczba stron: 328
Oprawa: twarda

Opis:

„Na przestrzeni swego ponad stuletniego funkcjonowania Archiwum Państwowe w Gdańsku zgromadziło niezmiernie bogaty zasób archiwaliów będących cennym źródłem do badań nad historią Gdańska oraz całego Pomorza. Materiały, których liczba przekracza jeden milion jednostek archiwalnych, niejednokrotnie oprócz informacji źródłowych same w sobie posiadają wiele walorów estetycznych. Do takich materiałów archiwalnych w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku bez wątpienia zaliczyć należy dokumentację fotograficzną.
W śród niej zaś na uwagę zasługują fotografie znajdujące się w spuściźnie Jana Stankiewicza – kapitana żeglugi wielkiej (1888-1949), którą nasze Archiwum nabyło w 1973 roku w drodze zakupu. Te unikalne wręcz zdjęcia obrazujące kolejne etapy życia Jana Stankiewicza, (…), stanowią niezwykle interesujący materiał źródłowy do badań nad historią floty bałtyckiej, a także skłaniają do zadumy nad losami naszych morskich bohaterów.”


WOJCIECH POLAK
ŚMIECH NA TRUDNE CZASY
HUMOR I SATYRA NIEZALEŻNA…

Liczba stron: 648
Oprawa: twarda

Opis:

Pełny tytuł książki to: Śmiech na trudne czasy. Humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych (13 XII 1981 – 31 XII 1989). Publikacja zawiera 836 ilustracji (673 czarno-białych i 163 kolorowych).
Stan wojenny doprowadził do najwyraźniejszego w historii PRL podziału na władzę i społeczeństwo. Zwolennicy „Solidarności” mówili często nie: „stan wojenny”, ale po prostu: „wojna”, słusznie konstatując, że agresywne i brutalne działania ekipy Jaruzelskiego wykluczają jakikolwiek autentyczny dialog ze społeczeństwem. (…) Możliwości solidarnościowego podziemia, popieranego przez większość Polaków, były skromne. Wykorzystywano je jednak w sposób niemal optymalny. Humor i satyrę działacze „Solidarności” stosowali w owej wojnie często. Powodem była duża skuteczność i łatwość użycia tych środków. Żart szybciej trafiał do ludzi niż długie wywody publicystyczne. Powszechność stosowania satyry wynikała ponadto z prymitywizmu zarówno sposobów działania, jak i propagandy ówczesnych władz. (…) Dla społeczeństwa kpina z władzy była rodzajem autoterapii psychicznej, bardzo potrzebnej w tamtych ponurych czasach.


BOLESŁAW ROMANOWSKI
TORPEDA W CELU

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 392
Oprawa: twarda

Opis:

Wielokrotnie wznawiana książka, jest pamiętnikiem autora z lat II wojny światowej. Historia w niej opisana zaczyna się w momencie, kiedy został oficerem broni podwodnej na ORP „Wilk”, a kończy ją powrót do Polski na pokładzie ORP „Błyskawica”. W książce opisane są losy polskiej floty podwodnej z czasów II wojny. Począwszy od legendarnego Orła, przez Wilka, Dzika, Jastrzębia i Rysia.


WOJCIECH POLAK
TRUDNE LATA PRZEŁOMU
SZKICE Z HISTORII NAJNOWSZEJ

Liczba stron: 400
Oprawa: miękka

Opis:

Książka Wojciecha Polaka zawiera kilkanaście szkiców poświęconych najnowszym dziejom Polski, Pomorza i Torunia. Dotyczą one wydarzeń i spraw pozostających ciągle w żywej pamięci wielu z nas. Opozycja demokratyczna z lat siedemdziesiątych, strajki sierpniowe z 1980 r., konflikty w okresie 16 miesięcy „solidarnościowego karnawału”, wprowadzenie stanu wojennego, zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki – to tylko niektóre tematy poruszane w książce. Na szczególną uwagę zasługuje szkic o działaniach Urzędu Bezpieczeństwa przeciwko Marianowi Rejewskiemu – genialnemu matematykowi, który w ogromny stopniu przyczynił się do złamania kodu Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.


W kręgu u-bootów 4W KRĘGU U-BOOTÓW 4

Data premiery: 17.10.2018

Opis:

Książka składa się z trzech pasjonujących opowieści: historii Helmutha Witte, dowódcy U-159, który zatopił podczas czterech patroli 23 statki, historii Rolfa Mutzelberga, dowódcy U-203, który zatopił 19 statków w siedmiu patrolach oraz historii zdobycia przez grupę Dana Gallerego U-505, jedynego U-Boota zdobytego przez aliantów w czasie walk na morzach podczas II wojny światowej.

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych Ravelo i Bonito.


ZAGÓRSKI WACŁAW
WOLNOŚĆ W NIEWOLI

Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 46,20 zł

Opis:

Autor powstańczych wspomnień „Wicher wolności”, tym razem opisuje walkę w podziemiu od kapitulacji wrześniowej do wybuchu Powstania Warszawskiego. A ponieważ pisanie to jego zawód – był dziennikarzem przedwojennym – stworzył pasjonujący obraz życia w Polskim Państwie Podziemnym, widzianym z jego perspektywy. Autor osobiście zakłada organizację niepodległościową w Wilnie, potem tworzy jej struktury w Warszawie, w końcu wchodzi w skład struktur AK. To założona przez niego drukarnia wydaje między innymi Biuletyn Informacyjny AK i pismo w języku niemieckim przeznaczone dla Niemców. Zagórski jak zwykle bez patosu opowiada niezwykłe historie zwykłych ludziach podziemia. Pierwsze krajowe wydanie! Poprzednie ukazało się jedynie w Londynie.


Wrócili tylko nieliczni.
28 dni na froncie rosyjskim.
Zima 1942-1943

Data premiery: 10.09.2019
Oprawa: twarda

Opis:

Wstrząsająca historia żołnierza włoskiego na froncie wschodnim.Wspomnienia Cortiego stanowią klasykę literatury pamiętnikarskiej dotyczącej frontu wschodniego.28 dni tragicznego odwrotu armii włoskiej z frontu wschodniego w oczach jednego z tych nielicznych,którzy ocaleli.


MORISON E. SAMUEL
WSCHODZĄCE SŁOŃCE NA PACYFIKU

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 456

Oprawa: twarda

Opis:

Od Pearl Harbor do Colombo – pasmo niewiarygodnych sukcesów Japończyków w pierwszej fazie wojny i jedyny sukces Amerykanów: słynny nalot na Tokio pułkownika Doolittle’a.

Morison jak zwykle przedstawia wojnę z różnych punktów widzenia. Fantastyczna analiza ośrodków władzy Japonii w drodze do wojny.

Czy Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za wybuch wojny z Japonią? Dlaczego doszło do tak spektakularnej klęski w Pearl Harbor? Jak to się stało, że Japonia odniosła tak wiele sukcesów w tak krótkim czasie?

Na te i wiele innych pytań odpowiada ta książka.


BOGUMIŁ NOWOTNY
WSPOMNIENIA

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 285

Oprawa: twarda

Opis:

„Wspomnienia” admirała Bogumiła Nowotnego odkrywają bez wątpienia nieznane dotąd obszary, dotyczące zarówno dziejów naszej marynarki, jak i życia pierwszego dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w wyniku I wojny światowej. Nowotny pisze o Szkole Aspirantów morskich w Fiume, o podróży po Rosji i pobycie w Pekinie, o walce podczas I wojny światowej na pokładzie kontrtorpedowca Scharfschütze, o początkach polskiej marynarki i planach zajęcia Gdańska przez polski rząd… Nietuzinkowy życiorys i dobre pióro! Urodzony w 1872 roku w Wieliczce, absolwent Szkoły Aspirantów Morskich w Fiume. Podczas I wojny światowej wsławił się brawurowym wejściem do kanału Corsini kontrtorpedowcem Scharfschütze. W listopadzie 1918 powołany na dowódcę PMW, w której pełni funkcję do swojej dymisji w marcu 1919. W 1934 roku wyjechał do Pastel Gandolfo, gdzie przebywał do swojej śmierci.


WOJCIECH POLAK
WYDAWNICTWO „ALTERNATYWY” Z DZIEJÓW GDAŃSKIEJ POLIGRAFII PODZIEMNEJ

Liczba stron: 286
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 78,55 zł

Opis:

Książka odsłania kulisy funkcjonowania wydawnictwa Alternatywy i jego tajnej drukarni w Gdańsku. To właśnie ta drukarnia wydrukowała ulotkę w obronie Anny Walentynowicz od której zaczął się strajk w Gdańsku. W stanie wojennym drukowała zarówno ulotki, książki poza cenzurą jak i pisma polityczne – m.in. Przegląd Polityczny. Dzieje tej drukarni, a przede wszystkim ludzi z nią związanych, dzisiaj często zapomnianych odsłania profesor Wojciech Polak z UMK w Toruniu, w swojej książce sięgając często do relacji osób związanych z tą legendarną drukarnią.


Zofia FranioKATARZYNA WYSOCZYŃSKA
ZOFIA FRANIO
W służbie ojczyźnie, w służbie człowiekowi.

Liczba stron: 216
Oprawa: Twarda
Cena detaliczna: 39,00 zł

Opis:

Zofia Franio – jej nazwisko powinno  być tak  znane w  historii Polskiego Państwa  Podziemnego  jak Nowaka – Jeziorańskiego czy Karskiego. Krystyn a Wysoczańska wydobywa  na  światło dzienne ten diament – jej  postawa  w czasie II wojny światowej  budzi  podziw. Lekarz podziemia a jednocześnie  członek oddziału  dywersji kobiet. Czy można  żyć w zgodzie z przysięgą  Hipokratesa a jednocześnie parać się dywersją? Zofia Frania udowodniła że  tak. Polska  Ludowa za jej szlachetna postawę  i  wielki  patriotyzm zapłaciła jak to  miała  w  zwyczaju: więzieniem i wygumkowaniem z historii. Na szczęście dziś  Krystyna Wysoczyńska przywraca jej pamięć.

Biografia Zofii Franio. Lekarza warszawskich szpitali i przychodni dla ubogich. Oficera dywersji i sapera. Brała udział w najniebezpieczniejszych akcjach. Działaczka podziemia antykomunistycznego, więźniarka polityczna, uznana za najgroźniejszego wroga Polski Ludowej. Serdeczny wychowawca młodzieży.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN


LESKI KAZIMIERZ
ŻYCIE NIEWŁAŚCIWIE UROZMAICONE

Liczba stron: 754
Oprawa: twarda
Tom I i II: Cena detaliczna: 66,56 zł

Opis:

„Życie niewłaściwie urozmaicone” to jedna z najważniejszych książek dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego. Kazimierz Leski odsłania w niej kulisy działania wywiadu i kontrwywiadu AK, wykorzystując nie tylko wspomnienia własne, ale też relacje wielu swoich kolegów. Jego opowieść mogłaby stać się kanwą kilku filmów sensacyjnych, przy których przygody Hansa Klossa wydawałyby się ubogie i nudne. Książka otrzymała nagrodę PEN-Clubu za najlepszą książkę wspomnieniową w 1990 roku i nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w roku 1995. Do książki dołączona jest płyta DVD z nieznanym, wcześniej niepublikowanym wywiadem z autorem.