Nasze publikacje

MORISON SAMUEL ELIOT
PRZEŁAMANIE BARIERY BISMARCKA 

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 440

Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 73,00 zł

Opis:

Bój o Archipelag Bismarcka (07. 1942 – 05. 1944) to jeden z mniej znanych epizodów wojny na Pacyfiku. Ale ani zaciętością walk, ani dramatyzmem zdarzeń nie ustępuje tym bardziej znanym kampaniom. Starcia okrętów, walka o panowanie w powietrzu, boje na lądzie – wszystko to składa się na niezwykle intensywne działania, które trwały bez mała dwa lata. A do tego mistrzowskie pióro Samuela E. Morisona, który wspaniale w opisy walk wplata relacje jej uczestników, przez co odnosimy wrażenie, że oglądamy walkę na żywo. W tym przypadku rolę kamer pełnią oczy uczestników zdarzeń i to na różnych szczeblach – od dowódców do prostych żołnierzy. Ten sposób pisarstwa sprawił, że oto oficjalną historię US Navy czytamy tak, jakbyśmy czytali najlepsze powieści wojenne. Jeden z recenzentów nazwał autora „artystą wśród pisarzy historycznych”. I nie ma w tym ani trochę przesady.

SAMUEL ELIOT MORISON (1887–1976)

Kontradmirał, oficjalny historyk US Navy w II wojnie światowej, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera. Człowiek-legenda w USA. Jedna z współczesnych fregat amerykańskich została nazwana jego imieniem.


BABIŃSKI WITOLD
PRZYCZYNKI HISTORYCZNE DO OKRESU 1939-1945

Liczba stron: 548
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 49,00 zł

Opis:

Kulisy działania rządu polskiego w Londynie podczas drugiej wojny światowej oczami adiutanta generała Sosnkowskiego, czyli polskie piekło w Londynie.
Brutalna walka partii politycznych i koterii o władzę. Churchill i Roosvelt marionetkami w rękach Stalina. Powstanie warszawskie – kto wydał rozkaz?
Tragedia rządu polskiego w Londynie – sytuacja bez wyjścia po upadku powstania warszawskiego.
Sikorski i Mikołajczyk – tragiczni bohaterowie, czy bezwzględni politycy idący po trupach do władzy?
Próba odpowiedzi na trudne pytania Witolda Babińskiego, człowieka, który był w środku wszystkich tych wydarzeń. Pasjonująca lektura.


RYCERZE MAŁEJ FLOTY

Liczba stron: 288
Oprawa: Twarda
Cena detaliczna: 39,00 zł

Opis:

Zbiór marynarskich wspomnień pisanych w czasie wojny i po wojnie na emigracji na łamach pisma „Nasze sygnały”. To z reguły krótkie opisy epizodów z walk na naszych okrętach wojennych, ale także pełne dramatów opisy ucieczek na Zachód jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku i po wojnie, gdy uciekano przed „dobrodziejstwem” komunizmu.

Marynarze pisali do „Naszych Sygnałów” z całego świata, pragnąc ocalić od zapomnienia bohaterskie postacie o których pisali, albo opowiedzieć o dziejach własnych w wojennej pożodze.

Książka przywraca pamięć o nich, rycerzach Małej Floty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


EDWARD OBERTYŃSKI
SAGA RODÓW GDYŃSKICH

Liczba stron: 107
Oprawa: twarda

Opis:

Kmdr Edward Obertyński, lwowiak, który w okresie międzywojennym osiedlił się w Gdyni i mieszka tam do dzisiaj. Autor ponad 20 książek, głównie marynistycznych. Saga rodów gdyńskich została spisana na podstawie materiałów i relacji przedstawicieli rodów gdyńskich. Książka zawiera dzieje następujących rodzin: Skwierczów, Schroederów, Skelników, Vogtów, Kurowskich, Roszczynialskich, Górskich, Grzegowskich, Grubbów, Plichtów, Tutkowskich. Przedstawione są także sylwetki: Jana Radtkego – sołtysa Gdyni i wójta Chyloni, Franciszka Ledke – budowniczego kutrów, księdza Rybki, Jana Kamrowskiego. Pozycja zawiera zdjęcia czarno-białe oraz listę mieszkańców Gdyni w 1921 roku.


WOJCIECH POLAK
SIERPIEŃ NAD WISŁĄ I DRWĘCĄ

Liczba stron: 264
Oprawa: miękka

Opis:

Monografia pióra profesora Wojciecha Polaka to rzetelny i drobiazgowy zapis sierpniowych zmagań nad Wisłą i Drwęcą. Polecam ja wszystkim, którzy kochają nasz region i jego przeszłość. Polecam ją młodzieży, ale także ludziom, którzy pamiętają tamte dni nadziei, walki i poświęcenia dla Polski. Dni ogromnego entuzjazmu, który objął prawie całe społeczeństwo naszego kraju. Dni w których spełniły się słowa modlitwy Papieża – Polaka Jana Pawła II : Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.

fragment przedmowy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotra Całbeckiego


KRZYSZTOF JAN DROZDOWSKI
SOSABOWCY

Liczba stron: 256
Oprawa: twarda

Opis:

Opowieść o powstaniu, przeszkoleniu i walce polskiej brygady spadochronowej, biorącej udział w słynnej bitwie o Arnhem. Autor nie tylko opisuje przebieg walk, podważając brytyjską wersję zdarzeń, ale opisuje też walkę o honor brygady po wojnie, toczoną przez oficerów brygady z brytyjskimi historykami opierającymi się na krzywdzących Polaków opiniach niechętnym nam oficerów brytyjskich z marszałkiem Montgomery na czele.. W końcu nieliczni żyjący jeszcze żołnierzy brygady doczekali się po latach rehabilitacji we wzruszającej scenie odbioru najwyższych odznaczeń otrzymanych od Królestwa Holandii.


ENGLUND PETER
SREBRNA MASKA

Seria: Złota seria
Liczba stron: 226
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 57,00 zł

Opis:

W 1965 roku z grobu Krystyny wydobyto srebrną maskę, którą pośmiertnie nałożono na twarz królowej. Mska zdumiała badaczy. Oblicze Krystyny zmieniało się w zależności od tego pod jakim kątem spoglądano na ów niezwykły przedmiot. Raz wydaje się ona spokojna, inny razem groźna. Niektórzy dostrzegali nawet uśmiech na twarzy królowej. Taka też była Krystyna – kobieta o wielu twarzach.


WOJCIECH POLAK
STAN WOJENNY – PIERWSZE DNI

Liczba stron: 400
Oprawa: twarda

Opis:

Najważniejsze zalety książki „Stan wojenny – pierwsze dni” to precyzyjne i szczegółowe omówienie genezy wydarzeń z grudnia 1981 r. oraz przebiegu wypadków w pierwszych godzinach, dniach i tygodniach stanu wojennego, wnikliwe opisanie sowieckich działań inspirujących ten swoisty przewrót w Polsce. Książka Wojciecha Polaka wpisuje się do grupy opracowań, które w sposób istotny poszerzają naszą wiedzę o przyczynach, przebiegu i znaczeniu wydarzeń z grudnia 1981 r.


WOJCIECH POLAK
SZKICE Z NAJNOWSZEJ HISTORII TORUNIA

Liczba stron: 348
Oprawa: miękka

Opis:

Książka Wojciecha Polaka dotyczy wydarzeń i spraw, które pozostają ciągle w żywej pamięci mieszkańców Torunia. Proces Ludmiły Roszko i Janiny Matusewicz z Instytutu Miłosierdzia Bożego w 1960 r., działania Służby Bezpieczeństwa wobec toruńskich Duszpasterstw Akademickich, techniki drukarskie stosowane w toruńskim podziemiu, działania Służby Bezpieczeństwa związane z występami w Toruniu „Teatru Ósmego Dnia” i kabaretu „Piosenkariat” (w którym występowali m. in. Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski) – to tylko niektóre tematy poruszane w książce.


JERZY GUCKI
SZYBKIE ZANURZENIE

Liczba stron: 288
Oprawa: miękka

Opis:

Wspomnienia podwodniaka, a także oficera statków handlowych i pasażerskich. Książka napisana lekkim piórem, niektóre opowieści godne są mistrza Borchardta. Autor, były dowódca okrętu podwodnego Korab, obecnie jest wiceprzewodniczącym Bractwa Okrętów Podwodnych.