Nasze publikacje

GDAŃSK ODCHODZĄCY

Autor: praca zbiorowa
Liczba stron: 254
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 69,00 zł

Opis:

Album zawiera zdjęcia z projektu nazwanego „Gdańsk odchodzący”, czyli z tych miejsc, które już zniknęły lub niedługo znikną na naszych oczach. Fotografowie z Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego usiłowali zatrzymać je w czasie, pokazując miasto zaniedbanych zaułków, domów, które za chwilę zostaną wyburzone, jednocześnie odsłaniając intrygujące i na co dzień niezauważalne detale architektoniczne.
Książka zawiera zdjęcia z wystawy w Domu Uphagena, którą członkowie Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego upamiętnili 60-lecie istnienia swej organizacji, która jest jednym z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce, założonym w 1947 roku.


CYGAN WINCENTY
GRANATOWA ZAŁOGA

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 468
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 65,00 zł

Opis:

Barwne przygody na morzu o lądzie, walka na okrętach i w londyńskich pubach, dramatyczne przeżycia na ORP „Dragon” i tęsknota za „drewnianą Warszawą” z gdyńskimi knajpkami. Co za karuzela uczuć!

Polski marynarz, jak się okazuje, miał o wiele więcej wrogów niż można się było spodziewać. Oprócz „Szwabów” i „ruskich” doszli bowiem: klan oficerski, podoficerowie, Murzyni i marynarze naszych sojuszników, którym nie raz trzeba było wytłumaczyć przy pomocy pięści, że to nie my rozpoczęliśmy tę wojnę…


MORISON SAMUEL ELIOT
GUADALCANAL

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 386
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 70,00 zł

Opis:

Opowieść historyka o jednej z najdziwniejszych i dramatycznych bitew na Pacyfiku. W dzień nad oceanem władało lotnictwo amerykańskie, zaś nocą Japończycy nękali ciągłymi bombardowaniami lotnisko Hendersona. Autor przedstawia sylwetki dowódców, charakterystyki uzbrojenia i taktykę wojsk amerykańskich i japońskich.


STANISŁAW WIELEBSKI
INŻYNIEROWIE OKRĘTÓW

Liczba stron: 247
Oprawa: twarda

Opis:

W pierwszej części książki autor przedstawia swoją drogę na morze – jak z prawobrzeżnego warszawiaka stał się uczniem OSMW, a po jej ukończeniu pełnił służbę mechanika na ORP Sęp, ORP Kaszub i ponownie na swym pierwszym okręcie, dojrzewał jako specjalista i oficer kierujący sprawami i ludźmi. Znajdzie tu czytelnik bóle i radości dziecka w czasie wojny, przebijającego się przez życie młodzieńca zdobywającego zawód i starającego się zwiększyć swoją samodzielność. Druga część przedstawia okres sprawowania kolejnych, znacznie różniących się funkcji: służba w Wydziale Remontowym Szefostwa Służby Technicznej, w Biurze ds. Eksploatacji Głównego Inspektoratu Wojska Polskiego, w Dowództwie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w charakterze zastępcy dowódcy ds. technicznych. Od 1976 r. kieruje Szefostwem Budowy Okrętów i Postępu Technicznego Służb Technicznych, a od 1980 r. jest z-cą szefa Techniki Morskiej – instytucji podległej głównemu inspektorowi techniki Wojska Polskiego, skąd przechodzi do Centrum Techniki Morskiej podległemu Ministrowi Hutnictwa i Przemysłu i po czterech latach na stanowisku dyrektora, odchodzi na emeryturę. W części drugiej i trzeciej wiernie odbijają się trudności rozwoju małej floty średniego państwa, starającej się o zwiększenie swego stanu posiadania i samodzielności w zobowiązaniach sojuszniczych, przy szczupłości budżetu i niebędącej masowym odbiorcą przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego…


SŁAWOMIR ŁANIECKI
KOMANDOR BOLESŁAW ROMANOWSKI

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 404
Oprawa: twarda

Opis:

Bolesław Romanowski to legenda Polskiej Marynarki Wojennej. Podczas drugiej wojny światowej w 1939 roku przedarł się wraz z „Wilkiem” do Wielkiej Brytanii, dowodził ORP „Jastrząb”, a po jego zatopieniu ORP „Dzik”, jednym z polskich „straszliwych bliźniaków”, działających na Morzu Śródziemnym. Po powrocie do kraju aresztowany i represjonowany. W wyniku odwilży w 1956 roku, przywrócony do Marynarki. W latach 60. dowódca „Zawiszy Czarnego II”. Autor znakomitych wspomnień wojennych, zatytułowanych „Torpeda w celu!”.


PETER ENGLUND
LATA WOJEN

Seria: Złota seria
Liczba stron: 796

Opis:

Mistrzowskie wykorzystanie materiału źródłowego w połączeniu z elegancją stylistyczną umożliwiło Englundowi napisanie książki, która jest nie tylko wspaniałą historią, ale i wybitną literaturą…

Lars-Arne Norborg, Sydsvenska Dagbladet

…Odnosi się wrażenie, że poddani zostaliśmy efektowi „wehikułu czasu”, że przenieśliśmy się z naszej teraźniejszości w to, co przeszłe. „Lata wojen” to bez wątpienia wielkie dzieło…

Krystian Petri, Dagens Nyheter

…„Lata wojen” to fascynujący utwór, bijący na głowę inne pozycje tego gatunku…

Mats Gellerfelt, Svenska Dagbladet


MORISON SAMUEL ELIOT
LEYTE

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 478
Oprawa: twarda

Opis:

Bitwa o Leyte to największa bitwa morska drugiej wojny światowej. Nigdy nie zgromadzono w jednym miejscu takiej ilości okrętów z obu stron. Walka toczyła się na wszelkich możliwych płaszczyznach . Mamy więc tu starcia lotniskowców, klasyczne artyleryjskie pojedynki okrętów, ataki torpedowe sił nawodnych i podwodnych, działania desantowe, walki na lądzie i w powietrzu. To jedna z najdziwniejszych bitew morskich w historii. Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie zdarzyła się taka sytuacja, żeby pancernikom udało się podejść tak blisko do lotniskowców przeciwnika, żeby móc niszczyć je ogniem artyleryjskim. Nigdy wcześniej samoloty nie wbijały się w okręty przeciwnika z bombami na pokładzie, dając początek atakom kamikadze. W historii walk na morzu bitwa uznana została za wielki taktyczny sukces Japończyków. Nie mogli oni jednak wygrać tego starcia. Przewaga Amerykanów była zbyt wielka. Nie mniej jednak to właśnie zwycięskiego dowódcę sił morskich Stanów Zjednoczonych, admirała Halseya, próbowano postawić przed sądem za nieudolność w tej bitwie!


ENGLUND PETER
LISTY ZE STREFY ZEROWEJ

Seria: Złota seria
Liczba stron: 268
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 60,00 zł

Opis:

Dlaczego w wyniku decyzji ludzi w XX wieku śmierć poniosło poniosło 183 mln obywateli? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć w swoich esejach historycznych Peter Englund, genialny szwedzki historyk.
W swoich szkicach autor stara się pokazać ten problem z wielu punktów widzenia, przedstawiając nam plejadę postaci, zarówno sprawców, jak i ofiary XX-wiecznych tragedii. Do tych pierwszych autor zalicza m.in. Stalina, Jeżowa, Hitlera, ale też Arthura Harrisa (dowódcę lotnictwa bombowego RAF) i Alberta Speera, głównego architekta III Rzeszy.


ANDRZEJ KŁOPOTOWSKI
MOJA WOJNA
WSPOMNIENIA OSTATNIEGO DOWÓDCY ORP „DZIK”

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 49,00 zł

Opis:

(…) Dwadzieścia dwa rozdziały – poprzedzone wstępem i zgrupowane w czterech częściach – będące w swej istocie krótkimi, samodzielnymi opowiadaniami. Zdolność do przedstawiania ważnych spraw, podniosłych uczuć i ciężkich przeżyć oszczędnym słowem, a jednocześnie z bardzo wymowny sposób jest dużą zaletą Autora. Umiejętnie posługuje się tekstami kolegów: Anglika – dla przedstawienia, jak boleśnie polskie załogi przezywały wyniki konferencji jałtańskiej, dowódcy ścigacza – dla pokazania specyfiki działań jednostek krańcowo różnych od okrętów podwodnych, czy też Bolesława Romanowskiego, którego wiersz jest peanem życia, koleżeństwa i młodości. Całość zamyka suche sprawozdanie z patrolu na Morzu Śródziemnym, podane ściśle wg dziennika działań okrętu. (…)

Z Przedmowy kadm. w st. spocz. Henryka Piertuszkiewicza


MORISON SAMUEL ELIOT
MORZE KORALOWE MIDWAY I DZIAŁANIA OKRĘTÓW PODWODNYCH

Seria: Seria z kotwiczką
Liczba stron: 408
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 72,00 zł

Opis:

Bitwy na Morzu Koralowym i pod Midway – to okres zwrotu w wojnie na Pacyfiku. Po paśmie niebywałych sukcesów od początku wojny, w bitwie na Morzu Koralowym Japończycy po raz pierwszy nie odnieśli druzgoczącego sukcesu. A bitwa pod Midway to japoński Stalingrad. Japończycy po tej klęsce już do końca wojny nie uzyskali inicjatywy w działaniach na Pacyfiku. O przełomowym okresie wojny na Pacyfiku opowiada oficjalny historyk US Navy, Samuel E. Morison.


Najdalsza granica
Pamiętniki niemieckiego żołnierza
z frontu wschodniego
1941–1943

Data premiery: 10.09.2019
Oprawa: twarda

Opis:

Pośmiertny pamiętnik młodego żołnierza, Helmuta Pabsta. Pisany z narażeniem życia,ponieważ jest antywojenny i w swoim przekazie antyhitlerowski opowiada o codziennych wydarzeniach, w tym i tych najbardziej przerażających. Książka jest fascynującym, osobistym zapisem dni jednej z największych kampanii II wojny światowej.Według brytyjskiego czasopisma „Obserwer” to arcydzieło literatury pamiętnikarskiej II wojny światowej.


Oświadczenie

Fundacja Historia.PL prosi wszystkich  autorów wspomnień  lub ich spadkobierców zamieszczonych w  książce ”Pamiętniki żołnierzy  batalionu  AK “Parasol”, przechowywanych w AAN a przygotowywanych  do  wydania przez Fundacje  Historia. PL w  roku bieżącym, majacym cośkolwiek przeciwko  ich publikacji lub  mających roszczenia  z tytuły praw  autorskich o  kontakt z wydawnictwem. Oto  wykaz  autorów  tekstów:

Janina Lenczewska
Dietrich
Kruszynka
Kopeć
Robert
Rafal
Krystyna Siesicka-nazwisko i imie
Dima
Włodzmierz Pietraszkiewicz-nazwisko i imie
Helena Pietraszkiewicz- nazwisko i imie
Bolesław Srocki-nazwisko i imie
Tersa Baginska-nazwisko i imie
Helena Zborowska-nazwisko i imie
Krystyna
Minoga
Matka i siostra Mariana Sengera
Kopeć i Zula
Maks
Pająk
Kama
Anonim
Lot
Rafał
Warski
Wacek
Henryk
Korczak
Lena
Mirski
Jeremi
Maryla
Polon
Marysia
Robert
Bajan
Zaruta
Ziutek

Imiona i nazwiska zaznaczone na liscie.Pozostali autorzy-to pseudonimy W przypadku  braku  kontaktu uznamy,że autorzy lub ich  spadkobiercy  nie  wyrażaja  przeciwskazań  na  ich publikację ani nie  roszczą pretensji z  tytułu  wynagrodzenia  praw  autorskich Prosimy  o kontakt  na  maila: finna@finna.com.pl


GIBASIEWICZ WŁODZIMIERZ A.
NN – NIEZNANI, NIEPOWTARZALNI

Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Cena detaliczna: 55,00 zł

Opis:

Zadziwiające losy lekarzy weterynarii zamordowanych w latach II wojny światowej. Książka, która trafiła właśnie do rąk Szanownych Czytelników powstała podczas poszukiwania materiałów o lekarzach weterynarii zamordowanych w latach II wojny światowej.